Tekst objavljen: 09.05.2013 15:30        


Posebni krizni porez koji slovenačka vlada namerava da uvede od sredine godine plaćaće se na sva primanja koja prelaze iznos minimalne plate za puno radno vreme, a od njega, prema nezvaničnim informacijama, neće biti oslobođeni ni penzioneri.

Slovenija uvodi krizni porez na zarade do čak 5%

O skupu mera koji obuhvata i krizni porez i uvođenje nekih drugih poreza i naknada koje bi vlada trebalo zanično da potvrdi danas, vlada je razgovarala sa sindikatima i poslodavcima u sklopu ekonomsko-socijalnog saveta, kao i sa predstavnicima parlamentarne opozicije.

Vlada u okviru stabilizacije javnih finansija predlaže uvođenje progresivnog kriznog poreza koji bi se ubirao od juna i zavisio od visine primanja.

Određivao bi se prema bruto isplatama i ubirao do kraja 2014. godine, a država računa da bi za godinu i po dana na taj način budžet dobio 450 miliona evra.

Pri tome bi se primjenjivala progresivna stopa kriznog poreza od 0,5 do pet odsto, zavisno od primanja. Najniža stopa od 0,5 odsto plaćala bi se na bruto plate koje prelaze minimalnu, ali ne prelaze prosečnu.

Krizni porez za primanja do dva puta veća od prosžečne bruto plate iznosio bi 1,5, a za ona do tri bruto plate dva odsto. Sva primanja iznad toga podlegala bi najvišoj stopi od pet odsto.

Prosečna bruto plata u Sloveniji je za februar ove godine bila 1497,55 evra, a prosečna neto plata je nešto veća od 950 evra.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Antikrizne mere kriza zarade oporezivanje porezi slovenija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana