Tekst objavljen: 11.02.2013 12:28        


Poznati analitičar Anders Aslund je, poredeći Letoniju i Grčku, zaključio da su zemlje evropskog severa danas zdrave, dok zemlje na jugu i dalje pate boreći se krizom.

Letonsko "čudo": Država preživela, građani nisu...

Dok je Grčka mere štednje sprovodila nedovoljno, sporo i zakasnelo, vlada u Rigi sprovela je snažnu budžetsku štednju, otpustila 30 posto državnih službenika, a plate im smanjila za 25 posto, što je podstaklo konkurentnost privrede i njen oporavak, pa je Letonija vratila poverenje stranih kreditora.

Međutim, drastične mere štednje dovele su tu zemlju u teške socijalne posledice i u demografsku katastrofu. Letonija je prije dve decenije imala 2,7 miliona stanovnika, a prema popisu stanovništva iz 2011. godine samo dva miliona.

Više od četvrtine stanovništva iselilo se iz zemlje, a emigracija se ubrzala naročito od početka krize.

Američki ekonomisti Džefrei Somers i Majkl Hadson upozorili su da je priča o uspehu zapravo 'Potemkinovo selo' koje su oblikovali neoliberalni lobisti poput Andersa Aslunda, za potrebe uveravanja novinara i političara koji o Letoniji malo znaju.

Oni kažu da se kao uspeh te zemlje označava to što je sada doživela rast, nakon što je od 2008. do 2010. godine njen BDP potonuo 25 posto. Naglašavaju da je nakon tolikog srozavanja, rekordnog u svijetu, bilo neizbežno da ekonomija malo odskoči.

Nezaposlenost je s 20 posto pala na 15 posto, i to zato što je 10 posto stanovništva nakon 2004, kad je Letonija ušla u EU, napustilo zemlju.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
letonija ekonomija ekonomska kriza pad bdp-a nezaposlenost migracija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana