Tekst objavljen: 18.02.2013 11:01        


Po standardu smo među poslednjima u Evropi, ali su nam zato cene namirnica u trgovinama mahom - evropske, ili tu negde, a kod nekih proizvoda čak i više. Uz evropske cenovnike pazarimo kod većine trgovaca - kako kod onih manjih domaćih koji još opstaju, tako i kod stranih koji posluju u Srbiji (iz Slovenije, Hrvatske, Belgije, Nemačke).

"Konkurencija": Hrana skuplja nego u Evropi

Državni statističari nas, pak, stalno uveravaju da je hrana u Srbiji najjeftinija u regionu, ali cenovnici to demantuju.

PLATE I HRANA

Ako su cene nekih namirnica kod nas i niže od evropskih, naši građani su na dnu kada se "vagaju" primanja. Zbog toga za kupovinu prehrambenih proizvoda stanovnici Srbije izdvajaju više od 43 odsto mesečnih primanja. Istovremeno, našim susedima Hrvatima za hranu mesečno je potrebna trećina plate, odnosno oko 30 odsto zarade, Slovencima nešto ispod četvrtine, a stanovnicima u razvijenim evropskim državama između 15 i 20 odsto mesečnih prihoda.
Uporedna provera po trgovinama u Beogradu, Ljubljani, Zagrebu, Berlinu, Briselu pokazuje da su neke namirnice koje se nude u istom rangu cena kao u Srbiji. Posebno kada je reč o trgovačkim robnim markama, na koje poslednjih godina odlazi sve veći deo pazara i na razvijenim evropskim tržištima dostižu i do 45 odsto ukupne ponude trgovinskih lanaca.

Na primer, trgovačke robne marke dnevnog mleka, mlečnih čokolada ili jaja koštaju u Sloveniji, Nemačkoj koliko i na srpskom tržištu. Pola kilograma margarina može da se kupi za jedan evro u Sloveniji, a za 99 dinara u Srbiji...

Kupcima u razvijenim zemljama EU naruku idu ne samo mnogo veće plate koje primaju, nego i drugačije ponašanje trgovaca.

- U zemljama EU mnogo su veća sniženja i to ne samo za praznike, već svakog dana, za razliku od nas, gde su popusti više kozmetičke prirode - kaže Saša Đogović, ekonomista.

Proizvodi poznatih prehrambenih brendova poput "nutela" krema, "nes" kafe, namaza "rio mare"... često su i skuplji u srpskim prodavnicama nego u evropskim. Na primer, "milka" čokolada od 100 grama u prestonicama EU može da se kupi već od 89 centi do 1,10 evra, a kod nas je najčešće od 112 do 152 dinara.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
cena hrane cene hrane poskupljenje životne namirnice namirnice životni troškovi pad standarda standard Srbija osiromašenje siromaštvo

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana