Šoškić: Dinar među najstabilnijim valutama u Evropi

Objavljeno: 15.02.2012


Vesti izvor: Kamatica, Dnevnik, B92

Dinar je među najstabilnijim valutame, ne samo u regionu, nego i u Evropi, izjavio je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić i ocenio da Srbija ulazi u period stabilnosti domaće valute i niske inflacije,koja bi ove godine trebalo da se kreće u planiranom koridoru od 4,5 plus-minus 1,5 odsto.

NBS je prošle nedelje pravovremeno reagovala (prodajom 78,5 miliona evra na međubanskarskom deviznom tržištu), izjavio je Šoškić sinoć za Televiziji B92 i dodao da je najvažnije da je tržište bilo likvidno, a građani i privreda su u svakom momentu mogli da kupe ili prodaju devize.

Guverner NBS je istakao da nema razloga za zabrinutost, podsećajući da je pre 15 meseci evro vredeo 107 dinara, a danas je nešto iznad 108 dinara.

Odgovarajući na pitanje šta smatra "intervencijom NBS zbog prevelike dnevne oscilacije kursa", Šoškić je rekao da NBS reaguje kada je postoji prevelika tražnja ili prevelika ponuda deviza na tržištu, a ne da bi tendenciozno branila određeni nivo kursa.

On je ponovio da je prošle nedelje centralna banka reagovala zbog veće tražnje za devizama zbog kupovine energenata na stranom tržištu.

Komentarišući različite procene da će dinar do kraja godine opasti na oko 117 do 130 za evro, Šoškić je rekao da su takve prognoze neutemeljene na činjenicama.

Na opasku da, prema prema procenama nekih domaćih analitičara, sredinom godine sledi "veliki udar" na kurs zato što dospevaju na naplatu trezorski zapisi u ukupnoj vrednosti od oko 1,5 milijardu evra, Šoškić je rekao da ne očekuje veliki tražnju za devizama, niti bilo kakav negativan scenario i dodao da trezorski zapisi kontinuirano dospevaju za naplatui i nije se dogodilo da to utiče negativno na kurs.

Zamoljen da prokomentariše dešavanja u EU i kakve bi posledice to moglo ima na Srbiju, Šoškić je rekao da Vlada Srbije pažljivo i sa zabrinutošću posmatra situaciju u evrozoni. On je dodao da se rešenje ipak nazire, kao što je to slučaj proteklih dana sa Grčkom i da će uslediti oporavak u evrozoni, "ali do toga neće doći tako brzo".

Zbog toga Šoškić u ovoj godini u Srbiji očekuje pozitivnu stopu rasta (0,5 odsto), a sledeće godine postepen izlazak iz krize i period rasta privrede, ako se u narednom periodu odgovornim ponašanjem održi makroekonomsku stabilnost.
Ukoliko vlada nastavi da radi u skladu sa dogovorom s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i poštuje budžetske okvire, to će prepoznati i investiciona javnost, rekao je guverner NBS.

U prilog njegove tvrdnje da vlada neće povećavati javnu potrošnju u vreme predizborne kampanje, Šoškićev argument više je to što je vlada i ranije pokazivala visok nivo svesti u sličnim situacijama, a tu je i zakonska regulativa koja ograničava budžetsku potrošnju, kao i institucije sistema poput Fiskalnog saveta koji ima zadatak da upozorava na poštovanje budžetske discipline 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana