Porez na finansijske transakcije uvodi 9 zemalja EU?

Objavljeno: 08.02.2012


Vesti izvor: Kamatica, Business

Devet zemalja Evropske unije na čelu s Francuskom i Nemačkom zatražilo je u od danskog predsdništva da ubrza planove o uvođenju poreza na finansijske transakcije, saopštili su Evropski mediji. 

- Čvrsto verujemo da se na Evropskoj razini treba ubirati porez na finansijske transakcije kao ključni instrument kojim bi se osigurao pravedan doprinos finansijskog sektora podmirivanju troškova finansijske krize i poboljšao mehanizam regulacije Evropskih finansijskih tržišta - stoji u njihovom pismu.

Devet potpisnika uključuje ministre finansija Francuske, Nemačke, Austrije, Belgije, Finske, Grčke, Španije, Portugala i italijanskog premijera Marija Montija koji ujedno obavlja i dužnost ministra finansija.

Grupa je od danskog predsedništva zatražila da "ubrza proces analize i pregovora" o predlogu Evropske komisije da se uvede porez od 0,1 odsto na trgovinu akcijama, i od 0,01 odsto na trgovinu finansijskim derivatima.

Dansko prredsedništvo EU-a izrazilo je u saopštenju zadovoljstvo primljenim pismom i "trenutno razmatramo mogućnosti da se udovolji tom zahtevu" na tehničkom nivou, što podrazumijeva novu političku raspravu među ministrima finansija.

Britanija predvodi grupu protivnika takvog poreza, tvrdeći da će to podstaći preduzeća na povlačenje iz Evrope i uzrokovati gubitak radnih mesta u finansijskom sektoru.

Potpisnici pisma sugerišu da bi porez moglo da uvede nekoliko zemalja, podsećajući da na nivou EU-a postoji takozvani mehanizam pojačane saradnje, koji omogućuje grupi od minimalno devet zemalja da pokrenu i sprovedu u delo odgovarajuću zakonodavnu inicijativu a u kasnijoj fazi mogu im se pridružiti i ostali.

Ta je mogućnost već iskorišćena u slučaju uvođenja Instituta zajedničkog patenta u EU, koji su s vremenom prihvatile sve zemlje članice EU-a osim Španije.

Evroska komisija procenjuje da bi se uvođenjem poreza na finansijske transakcije moglo prikupiti više od 50 milijardi evra godišnje. 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana